سرطان در کودکان

متاسفانه سرطان درکودکان نیز وجود دارد، هرچند سرطان درکودکان نادر است و علت اصلی آن سابقه خانوادگی و ژنتیک است. سالانه 3 تا 4 کودک از هر صد هزار کودک در جهان به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند که در این میان سرطان‌های لوسمی، لنفوم و مغز شایع‌ترین آنها هستند. تب مکرر، عفونت‌های پی‌درپی و کم‌خونی از علایمی هستند که پزشک را به فکر بررسی از نظر بروز سرطان می‌اندازد.

 

 

شش سرطان شایع در کودکان

-  ALL یا لوکمی لنفو بلاستیک حاد

شایع‌ترین سرطان در اطفال است و در مواقعی که بیماران در محدوده ریسک استاندارد باشند، پاسخ به درمان بالاتر از 87 درصد است. در این بیماری گلبول‌های سفید و سلول‌های خونی رشد غیرطبیعی دارند و به صورت نارس از مغز استخوان رها شده و کیفیت طبیعی سلول‌های خونی طبیعی مغز استخوان را ندارند. در این سرطان سلول‌های دفاعی (لنفوسیت‌ها) رشد و تمایز غیرطبیعی پیدا می‌کنند.

 

+ علائم

تب، کم خونی، خون‌ریزی از لثه و بینی، خون‌ریزی‌های زیر جلدی، درد و گاهی تورم مفاصل، بزرگی کبد، طحال و غدد لنفاوی ازعلائم شایع این بیماری است. اکثر بیماران با علائم اولیه مشابه سرماخوردگی و عفونت‌های معمول مراجعه می‌کنند و گاهی بیمار تنها علائم بی‌حالی و خستگی زودرس دارد. بنابراین اگر علائم با درمان‌های اولیه بهبود نیافت، لازم است بررسی‌های تکمیلی با نظر متخصص انجام شود.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران شامل شیمی درمانی و در موارد خاص رادیوتراپی است.

 

- تومور مغزی

تومورهای مغزی دومین تومورشایع اطفال است و در صورتی که درمراحل ابتدایی تشخیص داده شود، امکان کنترل و درمان موثر با درصد بالا وجود دارد. شایع‌ترین آنها مدولوبلاستوم، اپاندیموم، گلیوم و آستروسیتوم است.

 

+ علائم

سردرد (به ویژه سردرد صبحگاهی)، استفراغ، اختلال در تعادل و راه رفتن، اختلالات رفتاری، تشنج (به ویژه تشنج مقاوم به درمان) ازعلائم شایع این بیماری است. این علائم به عوامل متعددی از جمله محل تومورو سرعت رشد تومور بستگی دارد.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است. جراحی جهت نمونه برداری وتشخیص نوع تومور و همچنین برای کاهش حجم تومورانجام می‌شود.

 

- رتینوبلاستوم

رتینوبلاستوم همان تومور چشم است که تا قبل ازیک سالگی بیشترین سن ابتلا به این نوع سرطان است. احتمال ابتلا کودکانی که سابقه خانوادگی رتینوبلاستوم دروالدین یا فرزندان دیگرخانواده وجود داشته، بیشتراست.

 

+ علائم

شایع‌ترین علائم بیماری لک سفید در مردمک است که باعث می‌شود چشم درخشندگی بیشتری نسبت به حالت عادی داشته باشد. تشخیص این لک سفید به راحتی توسط والدین امکان پذیر است. از علائم دیگر این بیماری می‌توان به انحراف چشم، قرمزی چشم و اختلال بینایی اشاره کرد.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران شیمی درمانی وریدی، تزریق داروی شیمی درمانی موضعی درچشم وگاهی رادیوتراپی موضعی است. درموارد پیشرفته برای نجات جان بیمار در مواردی نیاز به تخلیه چشم وجود دارد و دربرخی بیماران از پیوند سلول‌های بنیادی استفاده شده که موثرواقع شده است.

 

- تومور ویلمز

تومور ویلمز شایع‌ترین تومورکلیه است که به طورمعمول کودکان در5 سال اول تولد به آن مبتلا می‌شوند و امکان کنترل و درمان موثر در این نوع تومور با درصد بالایی وجود دارد.

 

+ علائم

وجود توده درد شکم، مشاهده خون درادرار، افزایش فشار خون و درد شکم ازعلائم شایع این بیماری است. بنا‌براین توجه به هرگونه تغییر در وضعیت ادرار یا درد مبهم درشکم و توده باید جدی گرفته شود؛ چراکه تشخیص زود هنگام بیماری تاثیر بیشتری درموفقیت دوره درمانی خواهد داشت.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران جراحی،درمان با طب هسته ای شیمی درمانی و رادیوتراپی است. اولین مرحله درمان این نوع بیماری، جراحی است که در تشخیص بیماری (بررسی آسیب شناسی) می‌تواند یاری رسان باشد.

 

- نروبلاستوم

یکی ازشایع‌ترین انواع سرطان کودکان دریک سال اول تولد است. منشاء این سرطان سلول‌های عصبی بوده و از تومورهای شایع جامد است.

 

+ علائم

توده شکمی (که باعث بزرگی شکم می‌شود)، توده در قفسه سینه (که باعث تنگی نفس و سرفه مزمن می‌شود)، توده مغزی، توده در لگن و توده در ستون فقرات (که باعث اختلال حرکتی می‌شود) ازعلائم شایع این بیماری است. سایرعلائم این نوع سرطان، به محل اولیه شروع بیماری بستگی دارد.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران شامل شیمی درمانی و در موارد خاص رادیوتراپی است.

 

- رابدومیوسارکوم

سومین سرطان تومورهای توپور در کودکان است و منشاء این بیماری از سلول‌های بافت نرم (مانند سلول عضلات) می‌باشد.

 

+ علائم

علائم اولیه این نوع سرطان، متفاوت بوده و به محل اولیه شروع بیماری بستگی دارد و معمولا با نشانه‌های توده در محل شروع بیماری و یا فشارهای ناشی ازآن بر اعضای اطراف نمایان می‌شود. توده شکم و اختلال در ادرار نشانه درگیری مثانه، جلو آمدن چشم و انحراف نشانه درگیری ناحیه چشم، نمونه‌هایی از علائم شایع دراین نوع بیماری است.

 

+ درمان

روش‌های درمانی این بیماران شامل درمان با طب هسته ای شیمی درمانی و درموارد خاص رادیوتراپی است. با توجه به اینکه درصورت تشخیص بیماری درمراحل ابتدایی امید به بهبودی بالایی وجودی دارد، توصیه می‌شود پس از مشاهده علائم اولیه درکوتاه‌ترین زمان ممکن مراجعه به پزشک متخصص و پیگیری انجام شود.

 

 

+ تغذیه

کره، خامه، ماست وشیرپرچربی، انواع روغن‌های مایع مناسب (روغن زیتون، کانولا، آفتابگردان و...)، مغزها و دانه‌ها (پسته، بادام، گردو، کنجد و...) در وعده‌های بیمار استفاده گردد .دریافت مقدار کافی پروتئین با ارزش بیولوژیک بالا دربازسازی عضلات، استخوان‌ها، پوست، خون وتقویت سیستم ایمنی بدن نی زضروری می باشد.